Haber

Kudüs kiliseleri, Yahudi yerleşimcilerin Hristiyan mezarlığına saldırılarını kınadı

Kudüs’teki patrikler ve kilise liderleri, Yeni Yıl tatili olan 1 Ocak Pazar günü Doğu Kudüs’teki Sion Tepesi’ndeki Protestan mezarlığına gizlice giren Yahudi yerleşimciler tarafından otuzdan fazla mezarın tahrip edilmesini kınadılar.

Kudüs’teki patrikler ve kilise liderleri konuyla ilgili ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kudüs’teki patrikler ve kilise başkanları olarak, Sion Dağı’ndaki Protestan mezarlığında yılbaşı gecesi bulunan 30’dan fazla mezar taşına yapılan saygısızlıktan derin bir rahatsızlık duyuyoruz” denildi. terimler yer aldı.

Güvenlik kameralarının kipa ve ‘tallit’ giyen en az 2 gencin kasten ve acımasızca çok sayıda tarihi ve otuzdan fazla mezar taşını parçaladığının ortaya çıktığının ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, söz konusu eylemlerin kınandığı ve faillerin açık bir şekilde yakalandığı belirtildi. dini fanatizm ve Hıristiyanlara karşı nefretle motive edildi. .

Açıklamada, faillerin aranması, yargılanması ve tutuklanması için ilgili makamlara çağrıda bulunuldu.

İsrail polisinden 4 Ocak’ta yapılan açıklamada, Sion Tepesi’ndeki Protestan mezarlığında çok sayıda mezar taşının tahrif edildiği ihbarı üzerine ekiplerin olay yerinde inceleme yaptığı ve inceleme başlattığı kaydedildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Eski Şehir’e bitişik Sion Tepesi’nde yer alan mezarlık, Osmanlı döneminde 1848 yılında Protestan Hristiyanlara tahsis edilmiş.

Hıristiyan mabetleri ve dindar insanlar, fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından sık sık saldırıya uğruyor ve taciz ediliyor. Yahudi yerleşimciler, Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerinin yanı sıra, Hristiyan dinine mensup insanlara “tükürme” ve mezarlıklara zarar verme eylemleriyle de öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu