Teknoloji

Apple, Apple GPT ile ChatGPT, Microsoft Bing ve Google Bard’a rakip olmaya hazırlanıyor

Apple, geçen yıl OpenAI, Microsoft ve Google’ın Üretken Yapay Zeka teknolojilerindeki ilerlemelerden yararlanan kendi sohbet robotu sürümlerini piyasaya sürmesiyle hazırlıksız yakalandı. Ancak şirket, yapay zeka alanında şirketlerle rekabet etmeye nihayet hazır gibi görünüyor.

Bloomberg’in yayınladığı habere göre Apple, çalışanlarının ” Apple GPT’si” olarak adlandırdığı Büyük Dil Modeli (LLM) üzerinde çalışıyor.

Bloomberg ayrıca, Apple’ın şirketin ekosistemiyle düzgün bir şekilde hizalanabilen sıkıştırılmış bir yapay zeka sistemi geliştirme çabalarını yoğunlaştırdığını da belirtti. Teknolojiyi çevreleyen gizlilik endişelerini çözmek için farklı bir grup insan da çalışıyor.

Mayısta Tim CookBir röportajda, ChatGPT kullanmasına ve alanı yakından takip etmesine rağmen, Generative AI teknolojilerinin daha kat etmesi gereken çok yol olduğunu söyledi.

Konuya yakın kaynaklara göre Apple, Apple GPT’yi çalışanlarına işte kullanmaları için dağıtmış durumda. Uygulama, güvenlik endişeleri nedeniyle geçen yıl durduruldu, ancak o zamandan beri daha fazla çalışanı içerecek şekilde genişletildi. Apple çalışanlarına göre chatbot, Google Bard ve Microsoft Bing AI’ye benziyor ve bir web tarayıcısı üzerinden erişilebiliyor. Ne yazık ki, herhangi bir yeni özellik veya teknoloji içermiyor.

Apple’ın yeni teknolojiyi halka ne zaman sunmayı planladığına dair şu anda bir kelime yok. Aslında bu robotun herkes tarafından kullanılıp kullanılamayacağı veya Apple’ın ekosistemiyle sınırlı kalıp kalmayacağı konusunda bir belirsizlik var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu