Ekonomi

Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Hatay Ziyareti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kahramanmaraş’taki depremden etkilenen Hatay’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlubasına açıklamalarda bulundu.

Depremlerde hayatını kaybeden binlerce insan için Yunan hükümeti ve halkı adına başsağlığı dileyen Dendias, Yunan kurtarma ekibinin faaliyetlerinden ve heyetinin bölgeye ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Dendias, bölgede arama kurtarma faaliyetleri yürüten Yunan ve Avrupa ülkelerinden grupların kurtardığı hayatlardan büyük mutluluk duyduklarını vurguladı. “Çavuşoğlu ile Avusturya, Hollanda ve İzlanda kurtarma ekibinin çadırını az önce ziyaret etme fırsatı bulduk. Burada aldığımız bilgilere göre, tüm bu ekipler tarafından Yunanistan’dan gelen ekip de dahil olmak üzere toplam 205 kişinin kurtarıldığını öğrendik. .”terimini kullandı.

Dendias, bu sıkıntılı günlerin aşılması için Yunan hükümetinin Türk hükümetine ve halkına verdiği desteğin burada bitmeyeceğine işaret etti. “Başbakan (Kiryakos) Miçotakis’ten aldığım talimat doğrultusunda, Yunanistan olarak hem ikili hem de AB düzeyinde zor günleri aşmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim.”söz konusu.

Dendias, Çavuşoğlu “Zor zamanlarda birbirimize yardım etmemiz önemli, ancak ilişkilerimizi geliştirmek için başka bir deprem ve başka bir felaketi beklememize gerek yok.”Konuşmasına kendisinin de katıldığını belirterek, alakanın artması için bir deprem daha beklemeye gerek olmadığına inandığını kaydetti.

Yunan vatandaşlarının bu felakette Türk halkına destek vermekten son derece gurur duyduklarının altını çizen Dendias, Çavuşoğlu’na ve Türk hükümetine bu çok zor şartlar ve zamanlarda gösterdikleri yakın misafirperverlik için teşekkür etti.

Dendias, açıklamaları öncesi Çavuşoğlu ile AFAD Koordinasyon Merkezini ziyaret etti.

habersalipazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu